U području proizvodnje jedno od najčešćih pitanja je kako možemo povećati učinkovitost proizvodnje i istim resursima stvoriti više. Uz pretpostavku da ne povećamo troškove poslovanja, koji se iz dana u dan, i zbog viših (nabavnih) cijena materijala znatno povećavaju.
Iako je jedan od pravilnih odgovora zasigurno digitalizacija proizvodnje, u tom smislu se moramo zapitati što točno procesima u proizvodnji (a i šire) pomaže u optimiziranom radu. Radu koji na dulji rok pridonosi većoj učinkovitosti i smanjenju troškova cjelokupnog poslovanja.
Jedno od takvih rješenja zasigurno je sustav za upravljanje proizvodnjom koji se zove SFM („shop floor management”).
SFM je sustav koji pomaže u cjelovitom upravljanju proizvodnjom i praćenju učinkovitosti pojedinačnih proizvodnih procesa. Osim toga, pomaže i optimalnijem odvijanju proizvodnje jer prati aktualno stanje i pomaže u otkrivanju odstupanja, zastoja i drugih nepravilnosti koje se u proizvodnji inače rado pojavljuju. Je li to jedina prednost tog sustava? Zasigurno nije – više o tome u nastavku jer ćemo najprije predstaviti kako SFM uopće djeluje u praksi.
Zamislite proizvodnju tvrtke X, u kojoj zaposlenici pomoću analitičkog pogleda SFM sustava na brz i jednostavan način pristupaju podacima o aktualnom stanju proizvodnje. Kao što se može razabrati iz pokazatelja, na pojedinačnim slikama (slike 1 i 2) prikazane su informacije o troškovima pojedinačnih proizvoda, satima utrošenim za pojedinačne operacije, raspoloživim resursima, poslu obavljenom s obzirom na zadani plan, odnosno rasporedu posla, ocjeni završnih obračuna i tako dalje. Na taj način možemo podijeliti upravo sve operacije koje se pojavljuju u proizvodnji. Na svakom mjestu i u svakom trenutku.
Slika 1: Na slici su prikazani troškovi po pojedinačnim fazama proizvodnje. Crvena boja kružića znači da su troškovi za pojedinačnu operaciju već premašeni.
Slika 2: Slika prikazuje koliko je na pojedinačnim operacijama unutar određenog naloga unesenog „efforta” (odnosno zabilježenog rada radnika).
Osim cjelovitog pregleda proizvodnje možete pristupati i realnim podacima o stanju skladišta gdje je dostupan ažuran pregled izdatnica, podaci o pojedinačnim narudžbama klijenata (koliko je narudžbi pravovremeno izvršeno, koliko ih je kasnilo), podaci o analizi materijala (koliko analiza uspješno izvršenih, koliko ih još čeka na izvršenje, koliko je bilo neuspješnih) i slično. Na želju korisnika mogu se uključiti i dodatne funkcionalnosti, kao što je npr. vremenski pregled serijskih brojeva.
Slika 3: Kumulativni zbog izdatnica u odabranom vremenskom razdoblju.
Slika 4: Prikaz naloga za nabavu, prodajnih naloga i analize materijala.
Ukratko rečeno, najveće prednosti SFM sustava su:
- Nesmetan i brz protok informacija koje omogućuju cjelovitu analizu svih procesa u proizvodnji.
- Smanjenje troškova proizvodnje, koji su često rezultat ručnog unosa podataka i zakašnjelog odaziva na nepravilnosti. S SFM modelom te se greške eliminiraju.
- Bolje upravljanje resursima, što znači i veću učinkovitost cjelokupne proizvodnje.
- Poboljšana preglednost funkcioniranja proizvodnje, kojim se oslobađamo sati i sati dugotrajne administracije.
Lako je za mnoge digitalna transformacija investicija koja donosi kako financijska tako i vremenska ograničenja, upravo njezine prednosti posredno nam govore da joj kao tvrtka ipak moramo dati priliku. Jer jedno je sigurno: tvrtke koje se ne digitaliziraju, dugoročno najvjerojatnije neće preživjeti.