U mnogim tvrtkama u kojima proizvodni proces obuhvaća vaganje i doziranje pojedinačnih komponenti, potrebna je priprema recepture poluproizvoda koji se u daljnjim operacijama pretvara u konačni proizvod. Pritom je prva i najvažnija operacija upravo priprema jer odlučuje o kvaliteti konačnog proizvoda. Ako priprema nije dovoljno dobra i ako se u procesu pripreme naprave greške, možemo očekivati i da konačni proizvod neće biti optimalan, što znači da neće udovoljiti očekivanim standardima kvalitete. To u konačnici znači i da će troškovi svih daljnjih reklamacija biti veliki, klijenti nezadovoljni, a učinkovitost poslovanja niska. Upravo zbog zahtjevnosti procesa rada priprema se često povjerava najiskusnijim zaposlenicima koji taj način poslovanja poznaju praktički do najsitnijih detalja.
Uvođenjem sustava za recepture (vaganje) pojedinačni se koraci automatiziraju do onog stupnja da posao koji je nekada radio samo iskusan kadar, sada mogu obavljati i (relativno) neiskusni radnici. Automatizirani sustav, naime, vodi radnika kroz pojedinačne faze pripreme i u slučaju bilo kakve greške ili odstupanja na njih i pravodobno upozorava. U stvarnom vremenu, 24/7. Na taj način smanjuje se učestalost grešaka, a povećavaju se kvaliteta posla kao i učinkovitost zaposlenika. Oni, naime, jednostavno ne mogu više pogriješiti ili preskočiti korake jer je upravo sustav za recepture (vaganje) tu kako bi ih vodio i usmjeravao tijekom cijelog postupka pripreme proizvoda.
Kako se sustav za recepture (vaganje) pokazao u praksi?
Zamislite da ste direktor proizvodne tvrtke koja se bavi mliječnim proizvodima. U procesu proizvodnje konačnih proizvoda (npr. jogurta) radnici u proizvodnji najprije moraju pripremiti smjesu koja uključuje različite sastojke. Ako tvrtka nema automatiziran sustav za recepture, u njoj mora biti zaposlen vrlo iskusan kadar koji sve sastojke izračunava sam, odnosno „na ruke”. Takav postupak rada često je dugotrajan i zahtjevan jer su radnici podvrgnuti različitim utjecajima (vanjskim i unutarnjim), koji mogu brzo dovesti anomalija i grešaka, kao npr. nepravilno doziranje komponenti, unos pogrešnih sastojaka, pogrešna receptura proizvoda itd. Ako proizvodnju uvedemo sustav za recepture (vaganje), te ćemo greške izbjeći, što će u konačnici dovesti i do optimizacije cjelokupnog poslovanja.
Navedeni sustav, koji se inače često primjenjuje i u mesoprerađivačkoj i farmaceutskoj industriji, za tvrtku je od ključne važnosti jer se svaka greška u fazi pripreme poluproizvoda izrazito odražava na kvalitetu proizvoda tvrtke. Osim jednostavnosti uporabe sustava za recepture (vaganje), koja predstavlja veliku prednost posebno za zaposlenike, pravo lice automatizacije održava se ponajprije u prednostima u pogledu poslovanja tvrtke. Jednostavniji procesi, niži troškovi, veća produktivnost i veće zadovoljstvo kupaca samo su neki od razloga zašto je razmišljanje o uvođenju sustava za recepture (vaganje) i digitalizaciju cjelokupnog poslovanja itekako dobro došlo.
Ključne prednosti koje pruža sustav za recepture (vaganje) su:
- niži stupanj potrebnog predznanja zaposlenika, što posljedično znači i manju potrebu za iskusnim kadrovima
- manji troškovi rada
- niži troškovi reklamacija
- veća učinkovitost zaposlenika
- besprijekorno doziranje svih komponenti u konačni proizvod 100-postotne kvalitete
- laka i jednostavna uporaba
- sljedivost svake komponente i materijala tijekom procesa
- smanjenje ljudskih grešaka koje mogu biti posljedica vrlo različitih čimbenika (npr. umor, površnost, pretjeran opseg rada, neznanje, nedostatak iskustva)
- povezivanjem s mjernom opremom, kao što su vage, možete uvesti i sustav za recepture (vaganje) koji će dodatno smanjiti mogućnost grešaka i ubrzati cjelokupan proces